Wycieczki

Częstochowa i Olsztyn

Dodaj do ulubionych
Kontakt Pilot/przewodnik
Andrzej Surma
tel. 602362133
dzeju@go2.pl
http://przewodnicy-habitantus.pl/przewodnicy-piloci/andrzej-surma.html
Dodane 2014-08-02 21:06:44

Opis

Trasa: Cieszyn – Częstochowa – Olsztyn - Cieszyn

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie
Od pnia drzewa do maleńkiej zapałki. Tylko w tym miejscu zobaczyć można nadal czynne maszyny produkujące zapałki. W latach 30-tych produkowano ponad 5 milionów zapałek w czasie jednej tylko godziny.


lub
Klasztor na Jasnej Górze – uczestnictwo w nabożeństwie

Jasna Góra – sanktuarium, zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra, którego nazwa pochodzi od nazwy klasztoru.

Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, oraz zbiór wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych. 16 września 1994 roku obiekt został wpisany na listę pomników historii.

Obiad

W drodze powrotnej wracając do Cieszyna nie możemy zapomnieć o zwiedzenie pobliskiego Zamku Królewskiego oraz oryginalnej szopki w pobliskim Olsztynie

Zamek Królewski Olsztyn

Choć historia tego miejsca zaczyna się dużo wcześniej, to rozbudowa małego drewnianego zameczku w duży gotycki następuje dopiero w latach 1349-59 z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego, który zbudował cały system zamków i warowni na pasie granicznym Małopolski ze Śląskiem. Zamek jest unikalną w Europie budowlą warowną wykorzystującą w pełni naturalną 10-metrową pieczarę skalną. Prawdopodobnie zamek był połączony z całym systemem podziemnych jaskiń i korytarzy. Czy to prawda? W wielu źródłach mówi się również o tym, że zamek olsztyński jest połączony podziemnym tunelem z Jasną Górą. Czy to prawda? Podobno w każdej legendzie jest ziarno prawdy... Na podzamczu znajduje się tajemniczy "labirynt" wąskich kanałów wykutych w skale. Jakie było ich przeznaczenie? Jeszcze większą zagadką jest znajdująca się w południowej części zamku baszta sołtysia o niespotykanej w Polsce grubości murów. Z zamkiem są również związane niezwykle ciekawe postaci Władysława Opolczyka, Maksymiliana Habsburga i Kaspra Karłowicza. Aby poznać tajemnice tego zamku, jego historię budowy, rozbudowy i upadku, wzbogacone o ciekawostki, zapraszamy do zwiedzania z przewodnikami terenowymi.

Ruchoma szopka autorstwa Jana Wewióra.

Autor - Jan Wewiór rzeźbił ją przez 15 lat, ale nadal nie jest w pełni ukończona, gdyż autor "Beltejemowa pod strzechą" ciągle ją rozbudowuje. Z braku miejsca w drewnianej chacie część rzeźb luźno związanych tematycznie z samą szopką, można podziwiać na podwórcu, na którym można rozpoznać m.in. kilkumetrowej wysokości wieżę mariacką, czy też domek wiedźmy. Gospodarz wraz z synem chętnie prowadzą również do położonego na podwórku podziemnego lochu, w którym powstaje najnowszy fragment ekspozycji - scena związana z lokalną legendą o Maćku Borkowicu oraz sławną bitwą o olsztyński zamek, którego załogą dowodził Kacper Karliński. Uwaga! Oglądanie lochu proponowane jest wyłącznie najodważniejszym turystom - zatem przyjedź i sprawdź swoje siły.

Prezentowane prace uzupełniane są barwnymi opowieściami autora.

Ważnym elementem szopki są anioły - piękne, smukłe, zwane olsztyńskimi. Na miejscu można sobie jednego kupić - są doskonałe na prezent i stają się już atrakcją podczęstochowskiego Olsztyna.

Informacje dodatkowe

Potrzebna faktura? ---

Lokalizacja

woj. śląskie, Polska
Częstochowa

Video

Szczegóły ogłoszenia

Id Ogłoszenia: 20
Wyświetlony: 3507
Wygasa: 2018-07-09 20:56:00

Komentarze

Najnowsze propozycje

Niezapomniane widoki na sudeckie szczyty
Niezapomniane wspomnienia z wakacji
Mój Wrocław. Zwiedzanie bez nudy
Kraków inaczej na wesoło, z dreszczykiem
Przeżyj wyjątkowy spacer na wysokości, na której p ...
Miejsce, które bawi i uczy historii...
Nietypowe spotkanie z nauką – wycieczka do Świata ...
Wycieczka edukacyjna gdzie króluje historia oraz f ...
Poznajemy procesy krasowe w jednym z najwspanials ...

 

Our website is protected by DMC Firewall!